Dominik nás predišiel..

So zarmútkom v srdci Vám oznamujeme, že dňa 24.9.2014 nás vo veku 16 rokov predišiel na ceste do neba syn,brat, priateľ a animátor Dominik Brusák.

“Kde si? Kedy prídeš?” spýtal sa ho Marek v telefóne. “Tri minúty,” dopovedal mu hlas. “A reálne, za koľko si tu?” naliehal Marek poskakujúc z miesta na miesto. “Reálne? Tri minúty,” opäť potvrdil hlas v telefóne.

Písal sa 29.júl 2014. Stáli sme pred vchodom, statoční a verní animátori, ktorí išli gratulovať nič netušiacemu predsedovi k jeho narodeninám. Pravdaže, čakali sme na neho..

Vždy meškal. To bolo na ňom typické. Dokonca, prednedávnom mi meškal na stretko asi polhodinu s tým, že zaspal. Poznamenávam, na prvé stretko. Dokonca, keď sme išli iba sami dvaja na plaváreň do Banskej Bystrice, volal mi, že zmeškal vlak a príde autobusom. Dokonca len tak tak stihol vlak na cestu do Prešova, kde sme spolu strávili úžasný letný  týždeň v tábore. Už meškal tak často, že nám to prišlo vždy vtipné.. Je to celý on, Dominik.

“To sa mu ako podarilo?” pomyslel som si, keď Dominik na stretku u Mary preletel cez skleník (ospravedlňujeme sa rodine Kvasovej za rozbité sklo). Jednoduchá hra, no iba on sa musí zraniť. Jasné, bol mužom, čítal veľa kníh od Johna Eldredga a túžil byť naozaj “divoký v srdci”. Tváril sa, že nič. Priam som mal pocit, že je hrdý na svoje zranenie. Vôbec nepatrilo k posledným. Chlapčenská chata “grpa” dopadla podobne. Zranená brada si to odniesla, no vďaka Dominikovej mamičke, do mesiaca nebolo takmer nič poznať. A jeho reakcia “bola to najlepšia chata v mojom živote”, mi doteraz znie v hlave. I pochod za život v Košiciach bol poznačený telefonátom jeho mamky so sestrou: “A ty si nechala Dominika so Štefanom samého?” Po ceste domov sme sa na tom riadne nasmiali.

Mal veľké vízie. I napriek mladému veku, jeho srdce bolo väčšie a otvorenejšie, než srdce toho najväčšieho svätca, akého si viete predstaviť. Jeho “o toto ide!” som počul vždy, keď sme navrhli nový výlet, novú víkendovku, nový nápad na podujatie.. Svoj život i čas obetoval svojím rovesníkom a táto láska zasadila veľké semienko do srdca každého z nás.

“Mám tam bicykel” riekol mi, keď som mu navrhol, že ho odprevadím domov. Nevedel som to. V ušiach sme ešte počuli pieseň od I.M.T.Smile, ktorú hrali na námestí. Vždy chodil na bicykli. Raz si ho dokonca oprel o zábradlie pri polícií, aby mu ho nik neukradol, kým sa vráti zo školy. Mal šťastie, bol tam, keď som ho bol spolu s ním pozrieť, akonáhle sme vystúpili z vlaku smer Banská Bystrica – Zvolen.

Odomkol si bicykel. Išli sme. Zastali sme na modrom moste pri Hradle a chválil sa mi, ako pripravil otvorenie strediska, ktoré malo byť na nasledujúci deň. Chválil som ho. Bol som hrdý, že z toho introvertného chlapca, ktorý mi prišiel prvýkrát na stretko, sa stal tak veľkodušný človek. Strávil som s ním takmer polovicu leta – na táboroch, na výletoch, dokonca prednedávnom sme boli spolu na Pustom hrade. Keď nemohol ísť so mnou na hrebeňovku, sľúbil som mu, že pôjdeme spolu do Tatier. Nestihli sme to.

Po chvíli rozprávania sa a srandovania, po chvíli toho, čo mi daroval úsmev, som mu podal ruku a palcom mu spravil jemne krížik. Nič si nevšimol. Podal som mu ju ešte raz. “Aha, vau, to je super!” zareagoval, keď zistil, čo som vlastne spravil. Dal som mu krížik na cestu. Dokonca, nerobím to často len tak hockomu.. Vtedy som ani nevedel, že to bude posledný krížik.

Odchádzal som. Jemne som sa obrátil a skontroloval ho pohľadom. Ešte som zakričal, aby išiel opatrne, nezačul som, čo odvetil. Jedno viem – nemeškal. V ten večer nás predbehol tam, kde všetci smerujeme. A teraz sa raduje s donom Boscom a Dominikom Saviom a plánuje v nebi skvelé stretká a výlety. Jeho veta ste výnimoční nie len pre to, čo robíte, ale najmä preto, že sa to páči Bohu” nám ostane v srdciach ako posila, aby sme nezabudli, pre čo skutočne žil.

dominik

Každý človek musí zomrieť, ale nie každý skutočne žije.(z filmu Statočné srdce)

Mám ťa rád, Dominik. Odpusť mi…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>